İthalat, yurt dışından satın alınan ürünün gümrük kurallarına tabi olarak ülke sınırları içerisine sokulması işlemleridir. Birçok firma, ithalat işlemleriyle pazara yeni ürünler sokmaktadır. Bununla birlikte ithalat açısından gümrük işlemleri zaman zaman zorlaşabilmektedir. Gümrükleme işlemleri, oldukça kapsamlı bir takım evrakları ve uygulamaları içermektedir. Bu sebeple ithalat yaparken son derece dikkatli ve özenli bir çalışma gerekir.

mobilya ithalatı

Mobilya ithalatında da, genel olarak gümrük mevzuatında yer alan kurallar geçerlidir. Bunun yanı sıra bu tip ürünlerde farklı bazı uygulamalar da devreye girebilmektedir. İlave gümrük vergisi, gözetim kararları, kota uygulamaları ve ithalat sınırlandırmaları bunlardan yalnızca bazılarıdır. Mobilya ithalatı konusu hayli karmaşık olabilmektedir. Mobilya konusunda Türkiye Cumhuriyeti devletinin aldığı bazı önlemler vardır. İç piyasada üretimi korumak adına alınan bu kararların, ithalatçı firmalar tarafından ayrıntılarıyla bilinmesi gerekir.

Mevzuatların hayli geniş olması, farklı ürünlerdeki birçok değişik uygulama ve kararların dönem dönem değişmesi firmaların ithalat kurallarını takip etmesini zorlaştırmaktadır. Mobilya ithalatı açısından da mevcut mevzuatı ayrıntılarıyla bilmek ve değişiklikleri takip etmek hayli zahmetli olabilir. Bu açıdan güvenilir ve deneyimli bir gümrük müşavirliği firmasıyla çalışmak size birçok avantaj sağlayacaktır. Siz de Ercan Gümrük Müşavirliği’nden danışmanlık ve müşavirlik hizmeti alarak, mobilya ithalatında yaşanabilecek tüm riskleri minimum seviyelere indirebilirsiniz.

Mobilya İthalatına Dair Bilinmesi Gerekenler

Mobilya sektörü oldukça geniş bir pazarı ifade etmektedir. Orman ürünlerinin Türkiye’ye getirilmesi bu pazara göre şekillenen kurallarla belirlenir. Türkiye Cumhuriyeti, yurt dışından mobilya ithalatına ilişkin bazı özel kurallar getirmiştir.

Öncelikle mobilya ithalatı yapmak isteyen firmaların bilmesi gereken nokta, istediğiniz her işlemi tüm gümrük müdürlüklerinde yapamayacağınızdır. Mobilya ithalatına yönelik olarak işlem yapabileceğiniz gümrük idareleri, kanunla belirlenmiştir. Mobilyaların serbest dolaşıma giriş işlemleri sadece bu kanunda belirtilen gümrüklerden yapılabilmektedir. Bu sebeple ithal mobilyaların farklı bir gümrüğe getirilmeleri, iç nakliye ve benzeri işlemlere sebep olacaktır. Bu da firmanız için ek maliyetler ve zarar anlamına gelmektedir.

Bunun yanı sıra mobilyalar açısından değişen oranlarda gümrük vergisi belirlenmektedir. Gümrük vergisiyle birlikte katma değer vergisi de alınmaktadır. Bu vergiler neredeyse tüm ithal kalemlerinde geçerliyken, mobilyalarda ek olarak ilave gümrük vergisi ve gözetim uygulaması da mevcuttur.

İlave gümrük vergileri, ürünün menşeine göre alınmaktadır. Bu sebeple ithal edilen mobilyanın menşe firmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Bazı ülke gruplarında gümrük vergisi ve ilave gümrük vergisi alınmaktadır. İlave gümrük vergisi oranları, ürüne göre değişiklik göstermektedir.

Mobilya İthalatında İlave Gümrük Vergisi

Ekonomi Bakanlığı tarafından alınan kararlarla, Türkiye iç pazarında üretimin ve pazarın korunması amacıyla bir dizi uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan biri de iç pazarı korumaya yönelik olarak ithal kalemlerine ilave gümrük vergileri konmasıdır. Bu anlamda mobilya ithalatında da çeşitli ülkelere ilave gümrük vergisi uygulaması vardır.

Bu ülkeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Avrupa Birliği üyesi ülkeler,
  • EFTA üyesi ülkeler
  • İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Morityus, Moldova, Tunus, Mısır, Arnavutluk, Gürcistan, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ ve Kosova
  • Genelleştirilmiş tercihler sisteminden yararlanacak ülkeler
  • En az gelişmiş ülkeler
  • Gelişme yolundaki ülkeler
  • Özel teşvik düzenlemelerinden yararlanacak ülkeler
  • Güney Kore
  • Malezya
  • Diğer Ülkeler

Burada bir istisnai durumdan da bahsetmek gerekir. Sivil hava taşıtlarında kullanılmak üzere ithal edilen mobilyalarda gümrük vergisi yüzde sıfır olarak uygulanmaktadır.

Ercan Gümrük Müşavirliği ile Güvenli Mobilya İthalatı

Genel olarak ithalat işlemleri oldukça karmaşık olabilirken, mobilya gibi ürünlerin ithalatı ise çok daha karşılık süreçleri ifade edebilmektedir. Bu sebeple mobilya ithalatı yapmayı düşünen firmaların bu konuda bilgi sahibi olan ve değişiklikleri düzenli olarak takip eden gümrük müşavirleri ile çalışması daha faydalı olacaktır.

Mobilya ithalatı sırasında yapılacak hatalar, firmanız için ciddi zararlar anlamına gelebilir. Bu sebeple hem evrak toplama ve teslim etme süreçleri hem de ithalat operasyonlarının tüm ayakları özenle gerçekleştirilmelidir.

Ercan Gümrük Müşavirliği mobilya ithalatı konusunda, ihtiyacınız olan tüm hizmetleri sunmaktadır. İthalat danışmanlığının yanı sıra gümrükleme, lojistik ve gümrük müşavirliği hizmetleri de sunan Ercan Gümrük Müşavirliği ile mobilya ithalatınızı güvenle ve sorunsuz biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hemen bizimle iletişime geçerek, detaylı bilgi sahibi olabilir ve avantajlı tekliflerimizden yararlanabilirsiniz.

Bize Ulaşın