Moğolistan’da Yeni Sınır Kontrol Noktası Açılıyor

Moğolistan'ın Khangi sınır kontrol noktasının açılmasıyla, demiryolu yük trafiğinin yaklaşık yüzde 50'sinin geçişi buradan sağlanabilecek.

Moğolistan Hükümeti 23 Şubat 2022 tarihinde 226 km'lik Zuunbayan-Khangi yeni demiryolu hattı projesini imtiyaz sözleşmesi ile inşasına karar vermişti. Bu konuda Başbakan L.Oyun-Erdene, “Güney sınırdaki Khangi sınır kapısı ikinci Zamyn-Uud olacak ve demiryolunun artan yük trafiğinin yaklaşık yüzde 50'si bu güzergâh üzerinden yürütme imkanı doğacak.”

Paralel bir hattın eklenmesi ile yük taşımacılığı mesafeleri 318 km azalacak ve nakliye maliyetleri 8 ABD Doları seviyesinde düşecek.

Dolayısıyla bu karar, ihracat ve ithalat taşımacılığına ek olarak, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan transit kargo hacmini 20 milyon tona çıkaracak.
226 km'lik Zuunbayan-Khangi demiryolunun inşaatına resmi olarak 12 Mart 2022 tarihinde başlandı.

Zuunbayan-Khangi demiryolunun ve Khangi demiryolu limanının işletmeye alınması kömür, demir cevheri ve bakır konsantresi için nakliye maliyetlerini azaltacak ve rekabet gücünü artıracak.

Khangi-Mandal limanının demiryoluna bağlanması ve yeni bir kapı açılması ile Moğolistan'ın ithalat ve ihracat kapasitesi toplam 20 milyon ton, toplam demiryolu taşımacılığı hacmini ise yüzde 65 oranında artıracak.

Zuunbayan-Khangi demiryolunun işletmeye alınmasıyla Moğolistan'ın temel madencilik ihracat pazarı olan Baotou(Bugat)'ya ulaşım 242 kilometre kısalacak, bu da nakliye maliyetlerinden ve zamandan tasarruf sağlayacak.

Ayrıca, demir cevherini Çin'in yerel ve Avustralya demir cevheri fiyatları ile daha rekabetçi hale getirmenin yanısıra ihracat, ithalat ve transit yük taşımacılığı trafiği artıracak ve yeni uluslararası demiryolu geçişleri yaratacak. Bu nedenle, Moğolistan'ın gelişimine yeni bir kapı olacak.