Nahçıvan, Akaryakıt Kaçakçılığına Karşı Gümrük Vergisi Uygulamasına Başladı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Nahçıvan'da akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında birtakım uygulamaların yürürlüğe konduğunu duyurdu. Buna göre, yabancı ülke araç geçişlerinde gümrük vergisi alınabilecek.

Nahçıvan Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinin Ticaret Bakanlığımıza ilettiği bilgilendirmeye göre, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele amacıyla tüm yabancı ülke araç geçişlerinde, 25 Temmuz 2022 tarihinden itibaren birtakım uygulamaların yürürlüğe konduğu bildirildi.

Bu kapsamda;

Nahçıvan topraklarını terk eden taşıtların belgelerinde kayıtlı depolarında geçirilen benzin ve/veya dizel yakıtların her 1 (bir) litresi için 0,6 ABD Doları spesifik gümrük vergisi alınacağı,

Nahçıvan topraklarında yabancı plakalı binek araçları ile yük taşıma araçlarının yakıt depoları giriş ve çıkışlarda kontrol edilerek, çıkış anında depolarında girişte bulunandan daha fazla yakıt bulunması halinde aradaki farktan yukarıda belirtilen miktarda gümrük vergisi alınacağı,

Tarım ve inşaat alanlarında kullanılan araçlara Nahçıvan'dan transit geçişte maksimum 300 litre akaryakıt satılacağı bildirildi.