Nakliye sigortası, taşımacılık sektöründe taşınan ürünlerin meydana gelebilecek hasarlara karşı güvence altında tuttuğu bir sigorta türüdür. Nakliye sigortası ile özel şartlar ve genel şartlar göz önünde bulundurulduğunda, hem yurtiçi hem yurtdışı olmak üzere; kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı nakil vasıtalarıyla ortaya çıkabilecek sorunlara karşı güvence altına alarak teminat sağar. Ortaya çıkabilecek hasarın masrafları, poliçede yer alan limitler de dahil olmak üzere sigorta şirketi tarafından karşılanır. Yapılan bu sigorta sayesinde taşıyıcı kendi üzerine gereken sorumluluğu alırken, kaza ya da olası doğal afetlerden kaynaklı beklenmedik sorunlar sonucunda meydana gelebilecek masraflara karşı teminat olma konusunda yardımcı olur.

Ticari bir değeri olan kıymetli eşya ve malların, bir nakil vasıtasıyla taşınırken ortaya çıkabilecek olan hasar ve kayıplara karşı güvence altına tutulması konusunda işe yarar. Nakliyat sigortaları ile verilen teminat sayesinde, sigorta yapıldığında söz konusu olan teminat nakledilmek üzere malların nakliyeci firmaya teslim edilmesi ya da aracı yüklenmesi sonrasında kullanılmaya başlar. Sonrasında ise malların teslim alınması ile son bulur. Yurtdışı taşıma sigortası yapılması durumunda, alıcı eğer hala malları teslim almadıysa havayolu taşımalarında 30 gün boyunca, karayolu ve denizyolu taşımacılıklarda ise 60 gün boyunca gümrük depolarında beklemesi sigorta kapsamına dahil kabul edilir.

Nakliye Sigortası Çeşitleri

Nakliye sigortaları, taşınan eşya ve malların türüne ve taşıma yapılan birimin özelliklerine göre farklı kategoriler altında sıralanır.

Nakliye sigortası türleri şu şekilde sıralanabilir:

Emtia Nakliye Sigortası: Bu sigorta çeşidi; kara, deniz ve havayolu taşımacılığı sırasına yaşanma ihtimali olan kaza ve kayıp gibi durumlarda güvence sağlayan bir nakliye sigortasıdır. Emtia sigortası kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bunlar ise: Dar teminat, tam ziya ve geniş teminattır.

Dar Teminat: Nakliye aracının olası bir şekilde kaza yapması durumunda taşınan emtiada ortaya çıkan masrafları karşılamakla sorumludur,

Geniş Teminat: Nakliye sigortası poliçesinde yer alan istisna maddeler haricinde ortaya çıkabilecek hasar ve zararların tamamını teminat altına alır. Geniş teminat; deniz ve denizyolu taşımacılığında Enstitü Yük Klozları (A), havayolunda ise Enstitü Yük Klozları şartlarının tamamına tabi tutulur.

Emtia Nakliye Sigorta Poliçeleri Nelerdir?

 • Katı Poliçe Türü: Yükleme öncesinde gerekli olan tüm bilgiler iletildikten sonra düzenlenen ve genel olarak sefer şeklinde düzenlenen poliçelere verilen isimdir,
 • Flopan Poliçe Türü: Bankalar tarafından akreditifli işlemler için yükleme işleminden önce talep edilen ve yüklemeye dair tüm detayların yer aldığı bir ön poliçe türüdür,
 • Nakliyat Abonman Sözleşmesi: Nakliye öncesinde belirlenen poliçe süresi, teminat limiti ve primler üzerinde yapılan tüm sevkiyat için teminat sunan ve her bir yükleme işlemi için ayrı ayrı alt poliçeler şeklinde düzenlenen sözleşmeler olarak ifade edilir,
 • Blok Abonman Poliçesi: Sigortalı ya da sigorta şirketi ile birlikte anlaşarak belirlenen özel şartlar, poliçe süresi, teminat limiti dikkate alınarak, her türlü sevkiyat için teminat oluşturan ve tek bir sefer için yıllık taşıma bedelin, bildiren bir poliçe türü olarak kullanılır.

Navlun Sigortası

Navlun sigortasının taşınan eşyayı kapsayabilmesi için, zararın meydana geldiğine dair taşıma şirk erinin bir hata yapmış olması gerekir. Bu hasarda taşıma şirketinin herhangi bir hatası olduğu ispat edilebilirse, bu noktada hemen navlun sigortası devreye girer ve eşyaya dair tüm zarar şirket tarafından karşılanmalıdır.

Kıymet Nakliyat Sigortası

Para, mücevher ve değerli tüm kâğıtların taşınabilmesi için olmazsa olmaz bir taşıma sigortası belgesidir. Kıymetli eşyanın firmadan alınarak varış noktasına teslim edilebilmesine kadar geçen süre içerisinde, eşyaya gelebilecek olan herhangi bir zarar ya da kaybolma durumunda kıymetli nakliyat sigortası devreye girer. Bununla beraber, kıymetli nakliyat sigortası gasp ya da soygun gibi durumlarda da kullanılabilir.

Yat ve Tekne Sigortası

Yat ve tekne sigortası, özel bir amaç için kullanılan tekne ve yatların taşınması sırasında meydana gelme olasılığı olan sorunlara karşı güvence veren bir sigorta çeşidi olarak kullanılır. Yat ve tekne sigortası yapıldığında, bu şekilde yapılan yolculuklar sırasında olası kazalarda ve doğal afetlere karşı koruma sağlanmış olur. Ancak sigorta şirketinin onayı olmadan yapılan tadilat işlemleri sonrasında, yat ya da tekne sigortası kapsam dışına çıkacağından dolayı poliçe şartlarının detaylı olarak incelenmesi gerekir.

Nakliye Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

Nakliye sigortasının genel şartlarının dahil edildiği poliçe kapsamında alınan ve poliçede bulunan teminatlar arasında değerlendirilmesi mümkün olmayan bazı istisna durumlar vardır. Nakliye sigortasının genel şartlarının ve neleri kapsayabildiğinin bilinmesi her bakımdan çok önemlidir.

Nakliye sigortasının kapsadığı durumlar ise şöyle sıralanabilir:

 • Nakliye sigortası, sigorta kapsamında mal ve eşyaların gemi batmasına karaya ve fırtınaya vurma gibi istenmeyen durumlara karşı güvenilir bir şekilde taşınabilmesini sağlar. Ancak gemide çıkma ihtimali olan yangınlara ve eşyaların gemiye aktarıldığı sırada ortaya çıkabilecek tüm kazalara karşı poliçe kapsamında değerlendirme mümkün hale gelir,
 • Çalınma ya da alıkoyma gibi durumlara karşı ürünler sigorta kapsamında kabul edilse bile, harp ve iç savaş gibi durumlarda bu poliçelerde bazı değişiklikler meydana gelebilir,
 • Grev, kargaşa ve halk hareketlenmeleri gibi durumlarda eşyaların kaybolması ya da zedelenmesi poliçe kapsamında değerlendirilebilir,
 • Kaçak ve yasak eşyaların taşınması sırasında herhangi bir Sigorta kapsamı kabul edilemez,
 • Ambar içerisinde nem, paslanma ya da yağmur suyu gibi durumlarda poliçe kapsamı kabul edilmez,

Bununla beraber paketleme sırasında yapılan bazı hatalardan kaynaklı ortaya çıkan dağılmalar sonucuna poliçe kapsamında değerlendirme söz konusu değildir.

Nakliye Sorumluluk Sigortaları

Nakliye sigortası kapsamında değerlendirilebilir olan bazı sigorta çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Liman İşletmeciliği Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Marina İşletmeciliği Mali Sorumluluk Sigortası,
 • Depocu Yasal Sorumluluk Sigortası,
 • Uluslararası Karayolu Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası,
 • Nakliye Aracılığı Sorumluluk (FFL) Sigortası,
 • Yurtiçi Nakliyeci Sorumluluk Sigortası.

Nakliye Sigortası İşlemleri Ercan Gümrükleme’de

Nakliye sigortası yapılmadan önce, sigorta hesaplamak amacıyla taşıma yapılan aracın türü, eşyanın sahip olduğu özellikler gibi detayların mutlaka dikkate alınması gerekir. Nakliye sigortası fiyatı hesaplanırken; taşınan eşyaların toplam piyasa değerinin de göz önünde bulundurulması gerekebilir. Ayrıca poliçe kapsamında alınan ek teminatlar ve sigorta şirketinin fiyat politikası gibi detaylar nakliye fiyatının belirlenmesi konusunda doğrudan etkilidir.

Nakliye sigortası yapılmadan önce, tercih edilen firmanın profesyonel hizmet anlayışıyla sorunlarınıza akılcı çözümler sunduğunuzdan emin olmanız gerekir. Aksi taktirde beklenmedik sorunlarla ve ek masraflarla karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır. Ayrıca olması gereken nakliye sigortasına sahip olamadığınız gibi, transfer sırasında mal ve eşyalarınızı gönül rahatlığı ile teslim edemeyebilirsiniz.

Bu noktada Ercan Gümrükleme, aradığınız üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile sektörde ön plana çıkan nitelikli bir firma olarak bilinir. Lojistik sektöründe ihtiyacınız olan tüm resmi belge ve prosedürü sizin için düzenleyen ve takibini yapan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini elde etmektir. Sizde Ercan Gümrükleme farkını deneyimleyerek dış ticarette işletme olarak rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Ercan Gümrükleme, lojistik sektöründe kalite ve güvenin tek adresi olmaya devam ediyor.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.