Navlun, söz konusu denizyolu taşımacılığının uluslararası yapılması gerektiğinde yükler için talep edilen ve ödenmesi gereken bir ücret olarak karşınıza çıkar. Dış ticarette lojistik konusunda başarıyı yakalamak için navlun yük taşımacılığının çok önemli bir yerde bulunduğu söylenebilir. Yük taşımacılığı sırasında, taşınan yüklerin hizmet bedeli olarak navlun sözleşmesine bağlı navlun bedeli ödenir. Navlun miktarı, denizyolu taşımacılığında hazırlanan hukuki navlun sözleşmesinde yönetmelik ve belli kurallara uygun şekilde hesaplanır. Buna bağlı olarak tercih edilen taşıma aracının veya geminin tamamını ya da sadece bir kısmı için belli oranda bir navlun miktarı hesaplaması yapılır.

Navlun hesaplaması; ödenmesi, tahsildarı, kamu kurumlarının bu ödemeler için yer aldığı konum ve ödeme yükümlülüklerine dair bazı kuralların söz konusu olduğu bilinmelidir. Ayrıca navlun terimi, eski zamanlarda sadece denizyolu taşımacılığı için kullanılırken, günümüzde dış ticarette karayolu taşımacılığı başta olmak üzere havayolu taşımacılığı gibi birçok taşıma türünde aktif rol oynar.

Taşıma işlemleri sırasında alınan bu hizmetin bedeli olarak bilinen ve hesap edilen navlun, yükü taşıyan taraf ve hizmet alan kişi tarafından navlun sözleşmesi yapılarak bir nevi garanti altına alınmış olur. Bu sözleşmeler, hizmetle ilgili olarak belirlenen taşıma bedelini tahsil etmek açısından önemli bir güvence görevi görür.

Navlun Bedeli Ne Demek?

Navlun bedelinin dâhil edildiği genel kapsam, farklı etkenleri bir araya getirerek sonrasında belli olan bir hesaplama sistemine sahiptir. Bu taşıma hizmeti ile ilgili olarak, navlun bedeli hesaplanmasına bağlı şekilde değişen birçok değişken unsur yer alır.

Bu değişen unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Teslim alma ve teslim etme bölgesinin arasında bulunan mesafe,
  • Piyasa içerisinde bu taşıma faaliyeti için gösterilen arz ve talep oranı,
  • Yüklerin varış noktasına ulaşma zaman aralığı,
  • Yüklerin taşınma sıklığı,
  • Taşıma işlemini yapan tarafın, dönüş rotasına araçların dolu ya da boş döneceğine dair bilgi.

Navlun hesaplaması yapılırken, bu denkleme katılan birçok unsurun ortaya çıkmasının yanı sıra, doğru tutarı tespit edebilmek için uygulanması gereken bazı formüller de vardır. İki tarafın imzaladığı bu navlun sözleşmesiyle, denizyolu taşımacılığı yönetmeliğinde bulunan navlun hesaplama kapsamı ile ilgili hükümlere göre şekillenir. Hesaplama için geçerli olan bu kriterler, bağlayıcı hükümler dâhilinde ortaya çıkarken direkt olarak uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Navlun Sözleşmesi Nedir?

Yük taşımacılığı için, yük taşınan taraf ve hizmeti talep eden taraf arasında bir sözleşme imzalanması şartı vardır. Bu söz konusu sözleşme ise navlun sözleşmesi olarak bilinir. Yapılan navlun sözleşmeleri, yüklerin taşınacağı aracının bir kısmını ya da tamamının tahsil edilmesini sağlar. Bu tahsil ile aynı zamanda tahsis sağlayan kişinin bu hizmet bedelini kesin bir şekilde alacağını ve talebi gerçekleştiren tarafın bu bedel hakkında yükümlülüğünün olduğunu belgeler niteliktedir.

Navlun sözleşmesi, taraflara sağladığı bu gereklilikten dolayı taşıyıcı taraflar ile sözleşmeye konu olan işi kesin bir şekilde yaptığını, hizmet talep eden taraflar ise yüklerin taşıma işleminin kanunlara en uygun şekilde yapılabilir olduğunu, taşıma aracının gerekli niteliklerde sahip olduğu ve taşıma ücretinin alınmış olduğunu taahhüt eder.

Navlun sözleşmesi, işlevsel özelliklerinin yanı sıra hizmet alan ve yükü taşıyan iki tarafı bağlayıcı bir özelliği vardır. Sözleşmede yer alan güvenlik, ödeme, hizmet taahhüdü, kanunilik ve güvenlik gibi önemli hususları, kendi içerisinde taşıma işlemini gerçekleştiren firma ve hizmet talep eden kişilere ait kabul edilir. Bu durumdan kaynaklı olarak aynı sözleşme içerisinde iki tarafında sorumlu tutulması mümkündür. Taşıma işlemini gerçekleştiren taraflar adına, sözleşmenin sağladığı en önemli hak her zaman için navlun sözleşmesidir. Navlun bedelinin tespit edilmesi ve sonrasında tahsil edilmesi konusunda gerekli hakları taşıyıcıya teslim edebilme özelliği bulunan bu belgelendirme, sözleşme olarak güvenilir olduğundan dış ticarette olmazsa olmazdır.

Navlun bedelinin hesaplanması gerektiğinde, birçok farklı kural ve denklemin ortaya çıktığı söylenebilir. Bu konuda temel olan bu anlaşmanın taşıyıcı ve hizmet alan kişiler tarafından mutabık olunan ücret üzerinden yapılmasıdır. Bununla birlikte uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde, sorunsuz bir transfer işlemi gerçekleştirmek için navlun ücretlerinin hesap oranları kesin olarak ifade edilmiştir. Bundan kaynaklı olarak uluslararası ticarette konu olan taşımacılık için verilen navlun teklifi ve hesaplama işlemleri, sadece bu oranlar üzerinden yapılabilir durumdadır.

Navlun Hesaplaması Nasıl Yapılmalıdır?

Navlun hesaplaması yapılırken, yük taşımacılığı hakkında belirlenen yönetmeliklerin dikkate alınması gerekir. Bu esaslar göz önünde bulundurulduğunda, yüklerin gümrük geçişinden itibaren teslim edilmesine kadar olan süreç içerisinde geçen zamanda, her türlü masraf ve maliyet hesaplamalarına dâhil edilmesi gerekir. Hizmet bedeli ve maliyet dikkate alındığında, navlun hesaplaması brüt aralığı net bir şekilde ortaya çıkmış olur. Bu brüt tutar içerisinde; taşımacılık sektörünün çok önemli bir parçası olarak nitelendirilebilir olan gümrük geçiş ücreti, farklı vergi ve yükümlülükler gibi kalemlerinde yer alması beklenir. Her türlü maliyet ve masraf toplamında, hizmet bedelinde bu tutara dâhil edilmesinden sonra, navlun sözleşmesinin gerçek ödeme miktarı kısa süre içerisinde belirlenmiş olur.

Aynı zamanda navlun sözleşmeleri, navlun bedelleri için kesilen faturaların vergi yükümlülüklerinden de kimin sorumlu olacağını belirleme özelliğine sahiptir. Fatura kaynaklı olarak ortaya çıkan vergi ödemelerini hangi tarafın yapması gerektiği ise, bu sözleşmeler sayesinde kolay bir şekilde belirlenir ve iki taraf bu konuda bir anlaşmaya varmış olur. Sözleşmede yer alan fatura ödemesi yükümlülükleri ve hangi tarafa ait olduğu gibi bilgilerin mutlaka dikkate alınması ve buna bağlı ödemeler gerçekleştirmesi gerekir. Önemli bilgilerin yer aldığı navlun sözleşmesinin bir diğer sık kullanılan ismi ise konşimento olarak bilinir.

Navlun hesaplamaları, taşıma işlemine dair olan tüm masraf ve maliyetler üzerine hizmete ek olarak kabul edilen ücretinde hesaba katılmasıyla hesaplanmış olur. Devlet tarafından uluslararası dış ticaret oranını artırmayı hedeflemeye yönelik birçok farklı destek paketinin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar arasında ayrıca ihracat için teşviklerde yer alır. Navlun teşviki, bu konuda denizyolu taşımacılık hizmet sektörünün çok daha canlanması ve dolayısıyla ticaret oranının artmasını hedeflediği için, bu konuyla ilgili bakanlıklar tarafından maddi olarak da desteklendiği doğrudur.

Navlun Faturası

Navlun ödemeleri, denizyolu taşımacılığında işlemlerin yurtiçi sular yoluyla lojistik hizmeti verildiği sırada yapılan ödemelerin tamamı olarak bilinebilir. Bu noktada hizmeti talep eden tarafın bu ödemeyi yapmayı bir zorunluluk olarak kabul edilir. Ödenen bedellerin faturalandırma işlemi aşaması iki şekilde yapılabilir.

Taşıma hizmetini talep eden taraf, navlun bedelini taşınan malların faturasına dahil etme hakkında her zaman sahiptir. İkinci seçenek ise navlun bedeli için ayrı bir faturalandırma işleminin yapılmasıdır. Ayrıca bu faturalandırma için kullanılan tüm belgelere navlun faturası denilir. Navlun faturası örneği incelenirken, ücretin dahil edilip edilmediğine dair vergi hesaplamalarının yapılması bu durumu etkilemez.

Ercan Gümrükleme Lojistikte Kalitenin Tek Adresi

Dış ticarette tercih edilen firmanın, müşterilerine kalite bakımından sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda eğer beklentileri karşılarsa sağladığı konfor alanı oldukça geniştir. İşletme ve kurumlar, kuruluş aşamalarından itibaren dış ticarette ihtiyaç duyma ihtimali bulunan her türlü resmi evrak, belge, sözleşme ve konşimento için alanında uzman bir lojistik firmasıyla işbirliği yaparak çalışmalıdır. Aksi takdirde yüklerin bir yerden başka bir yere transfer süreci, beklenmedik sorunlarla ve ek masraflarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu durum lojistik zincirini sekteye uğramasına neden olabileceğinden, firmalar için hem zaman hem de nakit kaybına neden olabilir.

Bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet veren ve işletmenizin dış ticaret deneyimi sırasında ihtiyacı olan konşimento, navlun gibi belgeleri sizin adınıza düzenleyen Ercan Gümrükleme, son derece nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Çok uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile Ercan Gümrükleme olarak bu konuda gerekli olan her detay, alanında uzman kadromuz tarafından büyük bir titizlikle incelenir ve gerekli prosedürün eksiksiz yerine getirilmesi için yönlendirmeler yapılır. Bu hizmet anlayışı ile yola çıkan ve rakiplerinden hep bir adım öne çıkmayı başaran Ercan Gümrükleme, bundan dolayı da her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder. Firma olarak önceliğimiz daima karşınıza çıkan lojistik sorunlarına akılcı çözümler sunmak olduğundan, Ercan Gümrükleme’nin sunduğu bu en kaliteli hizmet anlayışını deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak sizde hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz. Söz konusu lojistikte kalite olduğunda, Ercan Gümrükleme her an yanınızda olmaya devam ediyor.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.