Kara yolunda kamyonu, deniz yolunda konteyneri, hava yolunda uçağı ve demir yolunda bir vagonu doldurmaya yüklerin, birleştirilerek sevk edilmesi işlemine parsiyel taşımacılık adı verilmektedir.

Dış ticaret yapan firmalar açısından lojistikte kullanılan araçları tam olarak doldurmak mümkün olduğu gibi, birden fazla firmanın yükünü tek bir taşıma aracına doldurmak da mümkündür. Parsiyel taşımacılık, birden fazla firmanın yükünün tek bir taşıma kabında taşınması işlemine verilen isimdir.

Parsiyel yük taşımacılığında eşyalar konsolide olarak taşınır. Bu sayede eşyaların birlikte taşınması risk oluşturmadığı gibi hacim ve ağırlık kapasitesi olarak uygun araçlar kullanılır. Bu taşımacılık biçiminin en önemli avantajı ise maliyettir. Düşük maliyetleri sebebiyle birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Firmalar, tam bir konteyneri ya da tırı doldurmasalar dahi, ürünleri diledikleri ülkeye sevk edebilmektedir. Özellikle hacmi düşük olan mallarda öne çıkan yöntemlerden biridir. Müşterilerin yüklerini lojistik firmasının tek bir aracına doldurması, bu firmalar açısından da fayda sağlar. Bu sayede uluslararası ticaretle uğraşan firmalar da yüklerini uygun maliyetlerle diledikleri ülkeye taşıyabilir.

Ercan Gümrükleme olarak, parsiyel taşımacılık alanında tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Profesyonel ve deneyimli ekibimiz, mallarınızı taşımanız konusunda esnek çözüm önerileriyle sizleri bekliyor! Taşıma maliyetini asgari seviyelere indiren Ercan Gümrükleme’nin avantajlı tekliflerinden faydalanmak için, bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Parsiyel Taşımacılığın Avantajları

Parsiyel taşımacılığın özellikle firmalar açısından birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların başında taşıma aracını doldurmasa bile aynı istikamette giden malların farklı lokasyonlara taşınmasına imkân vermesi gelir. Bunun yanı sıra boyutuna oranla oldukça düşük maliyetlere sahiptir. Maliyet avantajı nedeniyle birçok firma tarafından tercih edilen yöntemdir.

Bunların yanı sıra lojistik firmalarının araçlarının boş ve yetersiz yükle dönmesini engellemektedir. Tüm bunların yanı sıra aynı araca yükleyerek gönderilen eşyalar, zaman açısından da avantaj sunar. Araçların yüklenmesinde bekleme süresi oldukça azalmaktadır. Bu da daha hızlı ve hareketli bir lojistik operasyon sağlar.

Parsiyel Yük Nasıl Hesaplanır?

Parsiyel taşımacılıkta temek amaç, firmaların yüklerini aynı araca yüklenmesi ve bu sayede maliyetlerin düşürülmesidir. Bu sebeple parsiyel taşımacılık nasıl hesaplanır konusunun da bilinmesi önemlidir. Parsiyel hesaplama; göndermek istediğiniz yükün ücret karşılığını size verecektir. Ancak hesapla şekli taşıma moduna göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, kara yolu taşımacılığının dâhil olduğu bir operasyonda lademetre ve metreküp gibi hesap ölçütleri kullanılır.

Bir parsiyel yüküm metreküp cinsinden hesaplanmasında, yükün boyu, eni, yüksekliği ve yük miktarı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu açıdan bakıldığında; deniz yolunda 1 metreküp tonaj 1000 kg, kara yolunda 1 metreküp tonaj 333 kg, hava yolundaysa 1 metreküp tonaj 167 kg olarak belirlenmektedir.

Parsiyel Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Parsiyel yük taşımacılığında yükler, birinden farklı satıcılara ve alıcılara sahiptir. Bu yöntemde hemen hemen her ürün taşınabilmektedir. Parsiyel taşımacılıkta kara yolu, hava yolu, deniz yolu ve demir yolu kullanılabilmektedir. Hangi türde taşımacılık yapılacağı konusunu ise ülkenin coğrafi şartları belirlemektedir. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’den Bulgaristan’a yapılan parsiyel taşımacılıkta kara yolu daha yaygın kullanılırken, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılacak bir lojistik operasyonda deniz yolu tercih edilecektir.

Kara Yolu Parsiyel Taşımacılığı

Kara yolu taşımacılığı, uluslararası taşımacılık yöntemleri arasında en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Parsiyel taşımacılığın yapıldığı başlıca modların başında kara yolu gelmektedir. Farklı firmalar tarafından yapılan yüklemeler aynı araca taşındığı için, depolardaki yükleme işlemi son derece önem kazanır. İstifleme süreçlerinin özenli ve doğru bir şekilde yapılması önem kazanmaktadır. Aynı zamanda ambalajlama, paketleme ve etiketleme işlemlerine ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bu süreçlerinin tamamının doğru şekilde yapılması yolda yaşanabilecek devrilme, ezilme ve hasar görme gibi sorunların önüne geçecektir. Bu yöntem sayesinde parsiyel yükler hedeflerine hızlı biçimde ulaşır. Bu yöntemi en iyi şekilde kullanmak için doğru lojistik firmasını bulmanız, deneyimli ve profesyonel bir ekiple çalışmanız gerekir.

Deniz Yolu Parsiyel Taşımacılığı

Uluslararası ticarette deniz yolu taşımacılığı son derece önemlidir. Uluslararası yük taşımacılığının yüzde 90’ınından fazla deniz yoluyla yapılmaktadır. Deniz yolunda parsiyel taşımacılığa Less Than Container Load (LCL) yani Tam Konteynerden Az adı verilmektedir. Gümrüklemesi yapılan malları taşıyan deniz taşımacılığında farklı boyut ve miktarlardaki parsiyel yük, güvenli ve düşük maliyetlerde dünyanın farklı limanlarına taşınabilmektedir.

Hava Yolu Parsiyel Taşımacılığı

Hava yolu parsiyel taşımacılığı, hız açısından en başarılı yöntemdir. Bu yöntemde yükler çok hızlı bir şekilde alıcısına ulaşmaktadır. Hava yoluyla taşınan yüklerin çok büyük bir bölümü parsiyel yüktür. Diğer modlara oranla daha maliyetli olması nedeniyle özellikle hacim olarak küçük ancak yüksek değerdeki malların taşınmasında tercih edilir. Hızının yanı sıra yüklerin istiflenmesi konusunda da daha başarılı olması nedeniyle bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir.

Demir Yolu Parsiyel Taşımacılığı

Demir yolu taşımacılığı, diğer yöntemlere göre daha az tercih edilmekle birlikte, parsiyel taşımacılıkta kullanılan yöntemlerden biridir. Bu taşımacılıkta yükler vagonlardaki konteynerlere istiflenir. Doğa dostu bir taşımacılık olması nedeniyle tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra birçok farklı durumda maliyet açısından da avantajlı taşıma türüdür.

Ercan Gümrükleme ile Parsiyel Yüklerinizi Güvenle Taşınır!

Türkiye’de parsiyel taşımacılık yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Parsiyel taşımacılık Almanya başta olmak üzere Rusya, Çin, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak gibi birçok farklı ülkeye yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra Uzak Doğu ve Kuzey Afrika gibi ülkelere yapılacak taşımacılıkta da bu yönteme sıklıkla başvurulmaktadır.

Bu yöntemi kullanırken tercih edeceğiniz lojistik firması son derece önemlidir. Yüklerinizin doğru bir şekilde paketlenmesi, etiketlenmesi, ambalajlanması ve istiflenmesi güvenli bir şekilde taşınmasının koşullarıdır. Bu koşulların yerine getirilmesi için profesyonel bir ekip ve deneyimli bir kadro gerekir.

Ercan Gümrükleme, teknolojik açıdan gelişmiş araçlar, uzman kadrosu ve 50’i yılı aşan deneyimiyle parsiyel taşımacılık yönteminde öne çıkan firmalardan biridir. Ercan Gümrükleme sayesinde, tüm yüklerinizi güvenilir biçimde dünyanın tüm noktalarına taşıyabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek, tüm sorularınızı sorabilir, profesyonel ekibimizin esnek çözüm önerilerini değerlendirebilirsiniz.

Bize Ulaşın