Ro Ro taşımacılık, kelime anlamı olarak Roll on ve Roll of kelimelerinin kısaltılmış hali olarak karşınıza çıkar. Lojistik sektöründe Ro Ro Taşımacılık, lojistik araçların gemilerle beraber bir yerden farklı bir yere taşınması anlamına gelir. Bu yükleri taşıyan gemiler Ro Ro gemisi olarak isimlendirilirken, bu taşıma şekline de Ro Ro taşımacılığı denir. Ro Ro taşımacılığın günümüzde kısa süre içerisinde daha fazla ön plana çıkmasının ilk sebebi, bu duruma feribotların doğrudan olumlu anlamda etki etmesidir. Feribotlar aracılığı ile ortaya çıkan bu taşıma sistemi, yüklerin en az elleçlenmesi ile bir yerden farklı bir yere taşınmasını sağlar. Bu anlamda herhangi bir yükün kolay bir şekilde taşınabilmesi ve nakliye işleminin sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi için tercih edilen geleneksel yöntem ve ekipmanlar aracılığı ile gemilere yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapılması sağlanır.

Ro Ro Taşımacılık Nedir, Nasıl Yapılır

Ro Ro taşımacılığının gelişmesi konusunda önemli bir faktör haline gelen feribotlar, taşımanın gerçekleştiği tüm taşıma araçlarını içerisinde barındırarak bir yerden farklı bir yere taşıma konusunda görev alır. Ro taşımacılığı tercih edilirken araç olarak kullanılan otomobil, kamyon, tır, tren gibi kendiliğinden sürülebilme özelliği olan ya da çekebilen araçlar ve yükler, feribotlardan yardım alınarak taşınır. Ercan Gümrükleme, Ro Ro taşımacılığın avantajlarının farkında olarak, müşterilerin bu konudaki tüm taleplerini dikkate alan ve en kısa sürede hayata geçiren nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Bu taşıma sisteminin her bakımdan gelişmesini sağlayan Ro Ro gemilerinde yaşanan yeni gelişmelerin sebebi, her geçen gün artan müşteri talepleridir. Bununla birlikte Ro Ro taşımacılığı tanım itibariyle, özel gemilerden yardım alarak gerçekleştirilen bir taşıma yöntemi olarak günümüzde çok fazla tercih edilmektedir.

Ro Ro taşımacılık yöntemi, karayolu taşımacılık ile transfer sağlayan araçların, yolculuk sırasında belli bir kısmını denizyolu aracılığı ile devam ettirmesine fırsat alanı oluşturur. Ro Ro gemilerinde yer alan yarı şekilde römorklar, çekicileri ile beraber kısa süre içerisinde yüklerin gemi içerisinde yüklenmesine olanak tanır. Ayrıca çekici eğer isterse, yüklemede çekiciyi limanda bırakarak sadece römorkun Ro Ro gemisine yüklenmesini sağlayabilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda, nakliye limanında yer alan farklı römorkların takılması talep edilerek varış noktasına götürülmesi sağlanır. Ro Ro taşımacılık, sadece tır ya da kamyon taşıması ile sınırlı değildir. Aynı zamanda bu taşıma yönteminde lokomotifler ve lokomotif vagonları da taşıma eylemine dâhil edilebilir. Bu noktada belirleyici unsur, yükün özellikleri ve müşterinin ihtiyaçlarıdır.

Ro Ro Taşımacılığın Avantajları

Uluslararası ticarete son dönemde çok daha fazla rağbet edilmeye başlanması, aslında global anlamda lojistik ihtiyacının çok daha ciddi oranlarda artış yaşamasına neden olmuştur. Gelişmiş teknoloji ile beraber Ro Ro taşıma işlemine olan talep de aynı oranda artarak devam eder. Bu taşıma yönteminin müşterilere sağladığı tüm avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, son dönemde Ro Ro taşımacılığı yapan firma sayısının aynı şekilde artış gösterdiği söylenebilir. Bundan dolayı tıpkı diğer taşıma yöntemleri gibi, Ro Ro taşımacılık işleminde de son derece özenli ve dikkatli olmak gerekir. Ro Ro taşımacılıkta boşaltma ve yükleme işlemi çok kısa bir süre içerisinde ilerleme kaydedebilir. Ancak bu eylemlerin her bakımdan dikkatli ve özenli şekilde gerçekleştirilmesi, yüklerin güvenli bir şekilde varış noktasına ulaştırılması açısından olmazsa olmazdır.

Taşımacılıkta yer alan birçok alternatif yöntem arasında seçim yaparken tek bir taşıma modu tercih etmek yerine, Ro Ro taşımacılığını tercih etmek ticaretle ilgilenen firmaların hayatını daha fazla kolaylaştırır. Direkt olarak müşteri odaklı bir çalışma sistemi ile yola çıkarak hayata geçirilen Ro Ro taşıma modu sayesinde, yükleri taşıtmak isteyen firmalar birçok avantajlı özellikten faydalanma imkanı bulur. Varış noktasına kadar olan süreç içerisinde her daim özel ekipmanlar kullanılarak ilerleyen Ro Ro taşımacılık, geminin içerisinde yer alan diğer yükleri, yükleme ve boşaltma sırasında özel bir şekilde korumaya devam eder. Bu nedenle Ro Ro taşımacılıkta yüklerin herhangi bir hasara uğrama ihtimali çok düşüktür. Bu taşıma sisteminde yükler birbirinin üstüne yüklenmediği için, bir ambar üstü istifleme işlemi gerçekleştirilmesinden kaynaklı Ro Ro gemisi içerisinde yer alan eşyaların dış etkenlerden kaynaklanan bir hasar alma ihtimali çok düşük seyreder.

Ro Ro taşımacılık işleminde, yükleme ve boşaltma işlemi yürütülürken çok fazla efor sarf etmeye gerek olmadığından dolayı bu noktada taşıma maliyeti de son derece düşüktür. Yükleme ve boşaltma işlemlerinin hızlı ve pratik bir şekilde ilerleyebilmesi, Ro Ro taşımacılığı limanları içerisinde gerçekleşen bu işlemin en kısa süre içerisinde sonuca ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda bu taşıma modunda tercih edilen gemilerin çok hızlı şekilde çalıştığı söylenebilir. Ayrıca gemilerin limanda bekleme süresi de oldukça az olduğundan, bundan dolayı Ro Ro taşımacılık sırasında tercih edilen gemiler çok fazla sayıda sefer düzenleyerek müşteri memnuniyet oranını artırmak için fırsat yakalayabilir. Yüklerin, talep edilen limana diğer taşıma araçlarından çok daha fazla ulaşabilir olması, müşterilerin bu hizmetten çok fazla memnun olmasını sağlar.

Alanında uzman personeller tarafından uygulanan ve organize edilen yükleme ve boşaltma işlemleri sona erdiğinde, müşterilerin bu yükleri sorunsuz bir şekilde geri alabilmesi için büyük bir titizlikle çalışmalar yapılır. Ro Ro taşımacılığın sunduğu tüm avantajlar dikkate alındığında, bu sistem sayesinde gerçekleştirilen taşıma deneyimi çok etkili ve hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

Ercan Gümrükleme, Ro Ro Taşımacılıkta Kalitenin Tek Adresi

Yük ve eşyalarını Ro Ro taşıma modu ile transfer ettirmek isteyen firmalar, aynı zamanda Ro Ro taşımacılık hakkında yeterince bilgi sahibi olabilmek için gerekli bir takım araştırmalar yaparlar. Günümüzde özellikle dış ticaret hacminin her geçen gün büyümesinden sonra, buna paralel olarak farklı taşıma sistemlerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Standart taşıma şekillerinden farklı olarak Ro Ro taşımacılık; araba, kamyon, tır, vagon gibi yüksek hacimli olan araçların denizyolu aracılığı ile taşınmasını sağlar. Ayrıca tekerlekli olan kara araçlarının denizyolunda gemiler aracılığı ile taşınmasını sağlayan bu yöntem, sağladığı çeşitli avantajlardan dolayı son dönemde çok fazla ilgi görmeye başlamıştır. Ancak bu konuda çok ciddi bir uzmanlık gerektiren bu taşıma sistemi ile tır gibi büyük ölçekli araçlar kısa süre içerisinde taşınabilir. Ro Ro gemileri, istenilen her aracı taşımak için en uygun koşulları sağlayabilir.

Çok büyük hacimli araçların bile taşınmasının mümkün olduğu Ro Ro gemilerinde, yarı römorkların çekicileri ile beraber binmesi de mümkün olabilir. Hatta bazı özel durumlarda sadece römorkların gemiye yüklenmesi söz konusu bile olabilir. Bu sayede araç varış limanına kadar farklı bir çekici aracılığı ile yoluna devam edebilir.

Herhangi bir Ro Ro gemisinin kaç tane tekerlekli araç alma kapasitesinin olabileceği, araçların uzunluğuna ve hacmine göre değişebilir. 100 metre ve 285 metre arasında değişkenlik gösteren gemilerin en küçüğü 25 ve 30 tır taşımak için uygun kapasiteye sahiptir. Kısa süreli ama sık şekilde düzenlenen seferler, bu gemiler ile yapılan her bir operasyon sırasının kısalmasını sağlar. Bu durumda şoförün yaşama ihtimali olan vize sorunlarının yaşanma olasılığı da düşebilir. Özellikle karayollarında görülen çok uzun gümrük sıraları, bu taşımacılık sisteminde olmadığı için trafik sorunu da yoktur.

Büyük avantajları beraberinde getiren Ro Ro taşıma yöntemi için hangi lojistik firması ile işbirliği içerisinde olduğunuz çok önemlidir. Aksi takdirde, taşımacılık hizmeti alırken beklentilerini karşılayan kaliteye ulaşamadığınız gibi, verimli bir transfer gerçekleştirmek de mümkün olmayacaktır. Bu konuda her zaman nitelikli bir hizmet prensibi olan Ercan Gümrükleme, Ro Ro taşımacılığı başta olmak üzere lojistik zincirinde ihtiyacınız olan pek çok konuda beklentilerinizi karşılayan bir firmadır. Müşteri odaklı çalışma prensibi ile her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden Ercan Gümrükleme’nin alanında uzman kadrosu ile etkili, verimli ve nitelikli bir taşıma deneyimi yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Dış ticarette fark yaratmak ve uzun vadede başarıyı yakalamak Ercan Gümrükleme ile artık çok daha kolay.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.