Tek pencere sistemi (Tps); ithalat, ihracat ve transit işlemleri ile alakalı mevzuat düzenlemeleri içerisinde, uluslararası ticaret ve taşımacılık için söz konusu olan eşya ile ilgili bilgi ve belgeleri, ticaretin ilgililer ve taşıyıcıları tarafından uluslararası geçerliliği olan standart formatta, tek bir başvuru noktasına sunulabilmesi anlamına gelir. Dünya Gümrük Örgütü de bu tanıma en uygun şekilde Tek Pencere Sistemi ithalat, ihracat ve transit işlemleri sırasında konu ilgili mevzuat hükümlerinin, taşımacılık ve ticaret yapan tarafların standart hale gelen bilgi ile belgelerini tek bir veri giriş noktasından girilip yerine getirilmesi şeklinde tanımlamıştır.

Ülkemizde ithalat ve ihracat işlemlerinin tek pencere sistemine uygun şekilde, gümrük beyannamesine eklenmesi gereken yaklaşık olarak 330 farklı belge çeşidi söz konusudur. Bu belgeler arasında sadece 21 tanesi gümrük idaresinden temin edilirken, geri kalan 309 belge farklı kurum ve kuruluşlardan temin edilmek için uygundur. Bundan dolayı yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi ve belgelerin temin edilebilmesi için bu kadar farklı kurum ve kuruluşa başvuruda bulunmak hem ciddi zaman kayıplarına hem de masraf yapılmasına neden olan bir prosedür olarak dikkat çeker. Uluslararası ticarette bu gibi zorluklar neredeyse dünyanın her yerinde birbirine benzer yapıdadır.

Birleşmiş Milletler bünyesinde yer alan Birleşmiş Milletler Ticaretin kolaylaştırılması ve Elektronik Ticaret Merkezi ’de bu gibi sorunlardan yola çıkarak uluslararası ticaret ve taşımacılıkla ilgilenen kişilerin gereken bilgi ve belgelerini ‘’Tek pencere’’ şeklinde isimlendirilen tek bir noktada sunumlarına ve sonucu aynı şekilde tek bir noktada almalarına fırsat tanıyan bir sistemdir. Dolayısıyla işlem süreçlerinin uzunluğundan kaynaklı gümrükte yaşanan zaman kaybının önüne geçen bu sistemin kurulması için ön ayak olmuştur. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından dış ticaret işlemlerinin daha kolay bir hale getirilmesi ve hızlandırılması temelinde benimsenen tek pencere işlemlerinin kullanımı Birleşmiş Milletler tavsiye kararı ve diğer yandan Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) ve Dünya Ticaret örgütü (DTÖ) tarafından da desteklenerek hayata geçirilmiştir.

Tek Pencere Sistemi Neleri Kapsar?

Tek Pencere Sistemi birçok işletim sistemi tarafından kullanılan bir nevi arayüz stili olarak bilinir. Bu arayüz stilinde, her uygulama penceresi tek bir ana pencere içinde gösterilerek kullanıcıları bu pencere aracılığı ile uygulamaları yönetebilme imkânı tanır. Bu sistem sayesinde gümrük işlemlerinde kullanıcıların birden fazla uygulama penceresi açtıklarında karmaşık ve anlaşılması zor bir işletim sistemi arayüzü ile karşılaşmalarının önüne geçer. Bunun yerine tüm uygulamalar sadece tek bir pencere içerisinde gösterilirken, kullanıcılar bu pencereyi kullanarak uygulama arasında geçiş yapma kolaylığını deneyimleyebilirler.

Tek Pencere Sistemi, bilgisayar kaynaklarının çok daha verimli bir şekilde kullanımı konusunda yardımcı olur. Birden fazla pencere açmak için bilgisayarın daha fazla RAM ve CPU gücüne ihtiyaç duymasına neden olurken, Tek Pencere Sistemi sayesinde tüm uygulamalar tek bir pencere içinde çalıştırılması sebebiyle, bilgisayarın kaynaklarını daha verimli ve doğru bir şekilde kullanma fırsatı sunar.

Tek Pencere Sistemi (Tps), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen bir hizmettir ve bu sisteme giriş yapabilmek için öncelikle bir Gümrük Müşaviri ya da Gümrük Müşavirlik Şirket ile işbirliği içerisinde çalışmak gerekir. Gümrük Müşavirleri, müşterilerin Tek Pencere Sistemine giriş yapmalarını ve işlemleri sırasında sorun yaşamamaları için gereken prosedürü düzenlemek için bir aracı olarak rol oynar.

Gümrük Müşavirliği hizmeti veren bir firma ile anlaştıktan sonra, müşterinin adına Tek Pencere Sistemine giriş yapmak için gerekli olan prosedürleri yerine getirmeleri gerekir. Bu prosedürler arasında ise Tek Pencere Sistemi Giriş yetkisi için başvuru, işletme adına gümrük beyannamelerinin alınması, yetki belgesinin hazırlanması, vergi beyannamesinin doğru bir şekilde doldurulması gibi işlemler yer alır. Gümrük işlemlerinin tek tek hazırlanması, işlemlerin daha hızlı sonuçlanması ve sisteme tek bir pencereden giriş yapabilmek için son derece önemlidir. Gümrük Müşavirliği hizmetleri için ücretler müşteri ve firma arasındaki anlaşmaya bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Tek Pencere Sistemi Amacı

Tek Pencere Sistemi (Tps), ülkemizde ihracat yapan firmaların işlemlerini tek bir pencere altında takip edebilmesini sağlayan önemli bir sistemdir. Bu sistemin temel amacı ise ihracat işlemlerinin daha kolay, hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Tek Pencere Sistemi ile birlikte ihracat yapan firmalar farklı kurum ve kuruluşlara ayrı ayrı başvuru yaparak vakit kaybetmek yerine, tek bir başvuru ile tüm işlemleri gerçekleştirmeyi sağlar. Bu sayede gereken prosedürler daha hızlı ve daha az maliyetli hale gelirken, dış ticaretle ilgilenen firmaların rekabet gücü de aynı oranla artış gösterir.

Tek Pencere Sistemi, ülkemizde 1 Ocak 2013 yılında yürürlüğe girerek aktif bir şekilde Gümrük Kanunu ile hayata geçirilmiştir. Bu tarih itibariyle gümrük işlemleri ve ticaret yönetimi için tek bir elektronik platform şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Eski dönemlerde bilgisayarlar sadece tek bir işlemi aynı anda yapabilen tek işlemci sistemli şekilde üretilmişti. Bu sistemler ile birden fazla işlemi yapmak için sırasıyla işlemleri gerçekleştirmek gerektiğinde, bir uygulama açıldığında, açık olan diğer uygulamaların kapatılması gerekiyordu. Bu sınırlama ile işletim sistemlerinin daha sonra geliştirilmesine ve tek pencere sistemlerin ortaya çıkarak avantaj sunmasına neden oldu.

Tek Pencere Sistemi ile aynı anda birden fazla uygulama ya da pencere açılmasını ve kullanılmasını mümkün hale getirirken, diğer yandan kullanıcılara daha fazla verimlilik ve esneklik sunar. Söz konusu sistem sayesinde farklı uygulamaların açık olduğu birden fazla pencere oluşması ve bu pencereler arasında geçiş yapmak daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşebilir. Dolayısıyla kullanıcılar aynı anda birden fazla işlem yaparken, farklı uygulamalar arasında geçiş yaparak daha etkili bir şekilde çalışabilirler.

Günümüz teknolojisinin çok hızlı gelişim gösterilmesinden kaynaklı bilgisayarlar çoklu çekirdekli işlemciler ve daha fazla bellek gibi çeşitli gelişmiş donanımlarla tasarlanmaya başlamıştır. Bu donanımlar sayesinde daha yoğun ve karmaşık olan uygulamaların ve işlemlerin çalıştırılmasına imkân tanır. Tek Pencere Sistemi, bu gelişmiş donanımların en iyi şekilde kullanılmasını sağlarken, kullanıcılara daha üst düzey bir performans ve verimlilik sunar. Tek Pencere Sisteminde her bilgisayar kullanıcı faydalanabilir. Kurum ve kuruluşlar Tek Pencere Sistemi sayesinde kolay ve hızlı şekilde tüm gümrükleme işlemlerini çözebilirler.

Tek Pencere Sistemi Ercan Gümrükleme Farkıyla

Tek Pencere Sistemi gibi gümrük işlemlerinde çok önemli olan ancak uzmanlık gerektiren prosedürleri sizin adınıza yürütecek bir gümrük firması ile çalışmak zamandan ve nakitten kar etmek için çok önemli bir yere sahiptir. Ercan Gümrükleme bu anlamda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışını bulabileceğiniz son derece nitelikli bir firma olarak dikkat çeker. Çok uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve müşteri odaklı çalışma prensibi sayesinde rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başaran firmamızın alanında uzman ekipleri sayesinde gümrük işlemlerine dair tüm resmi işlemleri sizin adınıza yürütmeye devam ediyoruz. 

Dış ticarette ihracat ve ithalat işlemlerinde vakit alan işlemleri büyük bir titizlikle hazırlayan firmamızla çalışmak ve kalitenin sunduğu gönül rahatlığını deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Kaliteli, güvenilir ve kısa bir zamanda çözülen gümrükleme işlemleri için Ercan Gümrükleme sizleri bekliyor.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.