İthalat en basit açıklamasıyla, bir ürünün yurt dışından satın alınarak ülkeye getirilmesi olarak ifade edilebilir. İthalat yapılabilmesi için her ülkenin belirlediği bazı gümrük kuralları vardır. Bu kurallar çerçevesinde ithalat gerçekleştirilebilir. Tekstil ithalatı da bu gümrük kurallarına tabidir.

Tekstil İthalatı

Tekstil sektörü, Türkiye açısından önemli ve öncü alanlardan biridir. Tekstil, hazır giyim ve hammadde ithalatı gerçekleştirebilmek için gümrük kurallarını bilmeniz ve buna uygun hareket etmeniz gerekir. Tekstil ithalatı konusunda gümrük kuralları diğer ürünlere göre farklılaşabilmektedir. Bu sebeple gümrükle ilgili olarak tüm kuralları bilmeniz ve evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekir. Mevzuata uygun hareket etmediğiniz takdirde tekstil alanında gerçekleştirdiğiniz ithalatın önüne birçok engel çıkabilir. Bu durum firmanızın hem maddi hem de manevi açıdan zarar etmesine neden olabilir. Bu sebeple tekstil ithalatı konusunda uzman ve deneyimli bir gümrük danışmanlığı firmasıyla çalışmanız avantaj sağlayacaktır.

Kimler Tekstil İthalatı Yapabilir?

Vergi numarası verilmiş olan tüm gerçek ve tüzel kişiler, Vergi Usul Kanunu uyarınca ithalat yapma hakkına sahiptir. Tekstil ithalatı yapabilmek için, özel bir izin ya da belge almaya ihtiyaç yoktur. Bazı istisnai durumlar vergi numarası olmaksızın ithalat yapabilmeniz de mümkündür.

Her ne kadar özel bir izin ya da belgeye ihtiyaç duymasanız dahi, ithalat konusunda eksiksiz bilgi sahibi olmanız gerekir. Gümrük işlemlerinde tekstil ithalatı konusunda birçok evrak ve belge istenmektedir. Bu belgelerin eksik olması, ürünlerinizi piyasaya sürmenizi geciktirebilmektedir. Tekstil sektörü Türkiye’de özel olarak önem verilen ve korunan alanlardan biridir. Bu sebeple özellikle bu sektörde ithalat gerçekleştirmek istiyorsanız, tüm mevzuatı detaylarıyla bilmeniz gerekir.

İthalat İçin Neler Gerekir?

Tekstil ürünleri ithalatı gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle ithal edilecek olan malzeme ve ihracatçıya dair genel şartların belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra ise Türkiye’de vergi numarası bulunan tüzel bir kişinin bulunmalıdır. Eğer ithalat gerçek kişiler tarafından gerçekleştirilecekse vergi numarası yerine TC kimlik numarası yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra ilk defa ithalat yapacak gerçek ve tüzel kişilerin gümrük idaresine kayıt olması gerekir.

Gümrük idaresine kayıt olabilmeniz için şu evraklara ihtiyaç duyulmaktadır;

  • Faaliyet belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • İmza sirküleri,
  • Yetkililerin kimlik suretleri,
  • Vekâletname,
  • Vergi mükellefiyet yazısı

 Tekstil İthalatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Yukarıda gerekli olan belge ve başvurular tüm ithalat işlemleri için geçerlidir. Bununla birlikte tekstil ithalatı açısından farklılık arz eden durumlar vardır. Bu konulara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Tekstil ithalatı gerçekleştirmeden önce öncelikle kayıt belgesi almanız gerekir. Kayıt belgesinin  alınabilmesi için gönderici firmanın söz konusu ülkedeki Türk konsolosluğunda tasdik edilmiş bir ihracatçı kayıt formuna ihtiyacı olacaktır. Bunun yanı sıra yeminli mali müşavirce hazırlanmış ve noter tasdikli ithalatçı bilgi formunun da ibraz edilmesi gerekmektedir.

Tekstil ithalat işlemlerinde ihtisas gümrüğü uygulanmaktadır ve her işlemi dilediğiniz gümrük dairesinde gerçekleştiremezseniz. Bu sebeple lojistik organizasyonların buna göre yapılması gerekir. Ayrıca gümrük vergisi uygulamaları ürüne göre değişiklik arz etmektedir. Bazı ürünlerde ilave gümrük vergisi vardır. Bunun yanı sıra KDV uygulaması da tekstil ürünlerinde geçerlidir.

Ayrıca kıymet yönünden gözetim uygulaması da vardır. Belirlenen birim fiyatının altındaki ithalat işlemleri için daha yüksek bir birim fiyattan vergi hesaplaması yapılır. Bununla birlikte bazı ürünlerde damping vergisi uygulaması da mevcuttur. Tekstil ithalatı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise bazı ürünlerde ülke bazlı olacak şekilde kota uygulaması vardır.

Tekstil ithalatında bu farklılıkların yanı sıra birçok değişken husus karşınıza çıkabilir. Bu sebeple gerekli evraklar, prosedürler ve maliyet hesaplamaları gibi işlemleri için bir gümrük müşavirinden danışmanlık almanız faydalı olacaktır.

Ercan Gümrük Müşavirliği, tekstil ithalatı konusunda tüm sorularınız cevaplarını verecektir. Danışmanlık hizmetimizden faydalanarak, tekstil ithalatınızı çok daha hızlı ve sorunsuz biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece gereksiz maddi zararlarla karşılaşma riskinizi minimum seviyelere indirebilirsiniz. Tekstil ithalatı konusunda bizimle hemen iletişime geçerek, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın