Denizyolu taşımacılığı ülkemizde oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir. Kara yolları ve hava yolları ile taşınamayacak miktarda ürünün taşınabilirliğini sağlayan önemli bir taşımacılıktır. Denize kıyısı olan tüm ülkeler için büyük avantajlar sunar. Uluslararası taşımacılığın yanı sıra yurtiçi taşımacılığı olarak tercih edilmektedir.

Tramp Ve Liner Taşımacılık Nedir?

Denizyolu Taşımacılığı Türleri

Denizyolu taşımacılığı genel olarak bakıldığında sefer türlerine göre iki gruba ayrılmaktadır:

  • Tramp (Düzensiz) Taşımacılık
  •  Liner (Düzenli) Taşımacılık

Tramp Taşımacılık Nedir?

Tramp taşımacılık için önemli olan yüktür. Tramp taşımacılık, diğer taşımacılık türlerinden farklı olarak, belli bir rota veya programa uymaz ve gemi sahipleri ya da işletmeler tarafından organize edilir. Bu nedenle, tramp taşımacılık, diğer deniz taşımacılığı türlerinden daha esnek bir yapıya sahiptir. 

Yer altı madenleri, kereste, kömür, ham petrol, gibi geminin tamamını dolduracak ve yüklerin tek seferde taşıması için kullanılan taşıma türüdür. Tramp taşımacılık için yükler ağırlıklarına göre belirlenmektedir. Tramp taşımacılığın tercih edilme sebebi genelde mevsimsel yükler olarak bilinmektedir.

Liner Taşımacılık Nedir?

Liner taşımacılık yük taşımacılığı olarak değil hizmet odaklı bir taşımacılık türüdür. Liner taşımacılık, yüklerin belirli bir rota üzerinde taşınması için kullanılan gemilerin sık sık sefer yapması nedeniyle, bu tür taşımacılık daha düzenli ve planlı bir yapıya sahiptir. Gemilerin limandan kalkış saati ve varış saati önceden belirlenmiştir. 

Bu taşımacılıkta önemli olan yük miktarı olmadığından dolayı geminin tamamın yük ile dolması beklenemez. Liner taşımacılıkta genel olarak parça yük olarak tanımlanan ambalajlı ve adet sayısına göre gemilere yüklenmektedir. Liner taşımacılık düzenli seferler yapması nedeniyle yük sahiplerine de avantaj sağlar çünkü yüklerinin taşınma tarihleri önceden belirlenir ve bu sayede yüklerinin zamanında teslim edileceğinden emin olurlar.

Deniz Yolu Taşımacılığı

Denizyolu taşımacılığını beş kısımda ele alabiliriz.

  • Tanker Taşımacılığı: Tanker taşımacılık, sıvı veya gaz maddelerinin denizyolu ile taşınmasını kapsayan deniz taşımacılığı türüdür. Bu tür taşımacılık, genellikle petrol, doğalgaz, kimyasal maddeler gibi sıvı veya gaz maddelerin taşınması için kullanılır. Tanker gemileri, bu maddelerin taşınması için özel olarak tasarlandıklarından, diğer gemi türlerinden daha büyük ve kapasiteli olurlar. Tanker taşımacılık, dünya çapında önemli bir taşımacılık türüdür ve dünya ekonomisi için hayati öneme sahiptir. Bu tür taşımacılık, petrol, doğalgaz gibi önemli enerji kaynaklarının taşınmasında kullanılır ve bu maddelerin taşınması, dünya ülkelerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamada önemli rol oynar.
  • Ro-Ro Taşımacılığı: Ro-Ro taşımacılık, gemilerle yüklerin taşınmasını kapsayan deniz taşımacılığı türüdür. Bu tür taşımacılık, genellikle otomobil, kamyon, traktör gibi araçların denizyolu ile taşınması için kullanılır. Ro-Ro taşımacılık, dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir taşımacılık türüdür ve dünya ülkeleri arasındaki ticaret ve taşımacılık faaliyetlerinde önemli bir rol oynar.
  • Konteyner Taşımacılığı: Konteyner taşımacılık denizyolu taşımacılığında en çok tercih edilen kısımdır. Parça yükler ile bir ülkeden diğer ülkeye taşınması ile olmaktadır. Denizyolu taşımacılığının %85’ini oluşturmaktadır. Kargo taşımacılığı için kullanılan taşımacılık türüdür.
  • Kombine Taşımacılık: Maden cevheri, petrol taşıyıcıları bu tür taşımacılıkta kullanılmaktadır. Kuru yükleri taşımak için dizayn edilmiştir.
  • Dökme Yük Taşımacılığı: Dökme yük taşımacılık, kömür, tuz, hububat, çimento, şeker, maden cevherinin taşındığı taşımacılık çeşididir. Gemilerde yüklenme ve boşaltılma sırasında ara kapılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Deniz taşımacılığı, dünya ülkelerinde ticaret ve taşımacılık faaliyetlerinde önemli rol oynamaktadır. Dünya ekonomisi için hayati bir öneme sahiptir. Ülkeler arası ilişkileri geliştirir. Ekonomik ve sosyal gelişime katkı sağlayan deniz taşımacılığı için güvenli ve hızlı şekilde bir yere göndermek istiyorsanız Ercan Gümrükleme olarak bizimle iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz. 

Uzman ekibimiz ile uzun yıllardır kalite hizmet sunmak için çalışmaktayız. İstediğiniz adrese ürün göndermeniz için yanınızdayız. 

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.