Uluslararası ticarette son derece önemli bir yere sahip olan transit taşımacılık, firmalar tarafından son yıllarda çok daha fazla rağbet görmektedir. Transit taşıma yönteminde, bir ülkeye yapılan ticaret, üçüncü bir ülkenin sınırının kullanmasıyla tamamlanır. Bu taşımacılık türünde ihracat yapılan ülkeye mallar gönderilirken, üçüncü bir ülke de aracı olarak kullanılır. Bu yöntemde malların kısa süre içinde, güvenli bir şekilde adresine ulaştırılması hedeflenir.

Transit taşımacılık yöntemi hem dünyada hem de Türkiye’de sıklıkla tercih edilir. Uluslararası boyutları öne çıkan bu yöntemde Türkiye üzerinden başka ülkelere taşımacılık yapılacaksa, transit taşımacılık tercih edilir. Özellikle Türkiye’nin sahip olduğu konum düşünüldüğünde, transit taşımacılık hizmeti için oldukça uygun olduğu da fark edilecektir. Bu yöntem Türkiye ekonomisi açısından da önemli bir yere sahiptir.

Transit taşımacılık yapmak istiyorsanız bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de tercih edeceğiniz lojistik firmasıdır. Lojistik firması seçerken birçok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle transit taşımacılık çok hassas bir yük taşımacılığı yöntemidir. Aktarma yük taşımacılığı olarak da adlandırılan bu yöntemde genellikle konteynerler kullanılır. Bu yöntemin en büyük avantajı ise üçüncü bir ülkeden geçilirken gümrük gibi çok zaman alan bir takım prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmamanızdır.

Bu taşımacılık yöntemi kara yolu, demir yolu, hava yolu ya da deniz yoluyla yapılabilir. Bu yöntemde transit geçişten herhangi bir ödeme veya vergi alınmamaktadır. Bu da aktarma taşımacılık yönteminin bir diğer önemli avantajıdır.

Transit Yük Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Transit yükleme ve taşımacılık yönteminde kara, deniz ya da hava yolu kullanılabilmektedir. Bu sistemde, ülkeler arasında yapılacak olan geçişlere dair herhangi bir ödeme yapmaya gerek yoktur. Bunun yanı sıra geçiş için mallarınızdan vergi de alınmamaktadır. Kara yoluyla yapılacak olan aktarma yük taşımacılığı en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun temel sebebi, kara yollarının adrese teslim mallar için oldukça uygun bir yöntem olmasıdır. Bunun yanı sıra kara yolu genel olarak en güvenilir yöntemlerden biridir. Bu yöntemle aktarma yük taşımacılığı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise güzergâh seçimidir. Güzergâh seçiminin deneyimli ve profesyonel kişilerce yapılması gerekir. Bu sayede ortaya çıkabilecek potansiyel sorunlar daha planlama aşamasında bertaraf edilebilir.

Deniz yolu taşımacılığı en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun temel nedeni ise maliyet açısından çok uygun olmasıdır. Aynı zamanda çok ağır yükler bu yöntemle taşınabilmektedir. Ancak adrese teslim yapılamaması da bu yöntemin en büyük dezavantajı olarak ortaya çıkar. Buna karşın özellikle teslimat yapılacak ülkenin limanı varsa, bu yöntem firmalar tarafından en çok tercih edilen taşımacılık biçimidir.

Hava yolu taşımacılığı ise hız gibi önemli bir avantajı barındırır. Buna karşın maliyet açısından oldukça pahalı bir yöntemdir. Bu yöntemde genellikle yükte hafif ancak fiyatta ağır olan malların taşınması tercih edilmektedir. Bu yöntemde bekleme süreleri oldukça kısıtlıdır.

Demir yolu taşımacılığı ise hem düşük maliyetleri, hem de güvenli olması nedeniyle yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yöntem transit taşımacılık alanında Türkiye’de yaygın olarak kullanılır.

Taşıma aracı olarak farklı yöntemlerin kullanıldığı bu lojistik biçimi, bir ülkeden diğer bir ülkeye yük taşımanın en iyi yollarından biridir. Bu taşımacılık yönteminin birçok farklı avantajı vardır.

Transit Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Birçok avantajı olan transit yük taşımacılığı firmalar tarafından yaygın biçimde tercih edilir. Transit ulaşımın avantajlarının başında hız gelir. Bu yöntem firmalara büyük oranlarda zaman kazandırır. Başka ülke sınırları üzerinden yapılan ticarette gümrük prosedürleri konusunda kolaylık sağlanması, yüklerin hedef noktasına çok daha kolay varmasını sağlar. Bir ürünü alıcıya daha hızlı ulaştırmak, uluslararası ticarette önemli bir yer tutar. Gümrükten daha hızlı geçiyor olması, firmalar açısından ciddi oranlarda zaman kazanmak anlamına gelir.

Zaman kazandırmasının yanı sıra transit ticaret aynı zamanda çok güvenilir bir yöntem sunar. Bu ticaret yönteminde özellikle deneyimli ve profesyonel bir lojistik destek aldıysanız, güvenli yollar tercih edilecek ve yükünüz sorunsuzca teslim edilecektir. Deneyimli bir ekip yasal prosedürlere vakit harcamaksızın, operasyonu başarıyla yürütecektir.

Farklı ülke topraklarından geçen mallara dair vergi ve ödeme alınmaması da maliyetlere olumlu olarak yansır. Bunun yanı sıra kullanılacak araçların doğru bir şekilde seçilmesi yüke zarar vermeyecektir. Prosedür açısından son derece kolay olması da, firmaların elini rahatlatır. Buna karşın doğru ve hassas bir taşımacılık yapmak için bir lojistik firmasıyla çalışmanız gerekir.

Transit Yük Taşımacılığında Gerekli Belgeler

Transit yük taşımacılığı yapmak istiyorsanız sahip olmanız gereken bir takım belgeler vardır. Bu belgeler ticaret odaları tarafından düzenlenmektedir ve taşımacılık yapacak olan araçlar için ayrı ayrı düzenlenir. Aktarmalı yük taşımacılığında her araçta CMR belgesi bulunmalıdır. Bu belgeye taşıma belgesi ya da sevk irsaliyesi de denilebilir.

Uluslararası geçerliliği olan CMR belgesinde yükü gönderen firma, alan firma, yükün içeriği, paketleme biçimi, sayısı, net ağırlığı gibi bilgiler yer almaktadır. Bunun yanı sıra taşımacılık yapan araca dair bilgiler de bu belgede bulunmaktadır. Alıcılar yükü teslim alırken bu belgeyi onaylarlar. Eğer taşınan yükte herhangi bir eksik ya da hasar varsa, bu durumlar rapor edilir ve lojistik sağlayan kişilere teslim edilir.

Ercan Gümrükleme ile Yüklerinizi Güvenle Taşıyın!

Aktarma yük taşımacılığı yöntemini kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta lojistik firması seçimidir. Lojistik firmasının deneyimli ve profesyonel bir ekibe sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede yükünüz çok daha güvenli bir şekilde alıcısına kadar teslim edilecektir. Tercih edeceğiniz firmanın verdiği taşıma hizmetlerini, teknolojisini, deneyimini ve ekibini inceleyerek en iyi lojistik firmasını bulabilirsiniz.

Transit taşımacılık fiyatları açısından ise net bir rakam vermek söz konusu değildir. Bu fiyatlar genel olarak güzergâha bağlı şekilde belirlenir. Bunun yanı sıra taşımak istediğiniz yükün cinsi ve miktarı da fiyatların belirlenmesinde önemli kriterlerden bir diğeridir. Bu açıdan yükünüz ve alıcısı belli olduğunda lojistik firmalarını incelemeye başlayabilir, fiyat araştırması da yapabilirsiniz.

Ercan Gümrükleme, lojistik konusunda 50 yılı aşkın tecrübesiyle, tüm ihtiyaçlarınıza cevap sunmaktadır. Ercan Gümrükleme sayesinde birçok farklı lojistik hizmetini tek bir firmayla çalışarak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra profesyonel ve deneyimli ekibimiz transit taşımacılık noktasında size esnek çözümler sunacaktır. Avantajlı tekliflerimizi duymak ve değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilir, yükleniriz güvenle taşınırken rahatınıza bakabilirsiniz.

Bize Ulaşın