Triptik; gümrükten geçiş yapan araçların geçici ithalat yöntemi sayesinde, teminat altına alınması ile sınır kapısından sorunsuz geçiş yapabilmesini sağlayan bir karne çeşidi olarak karşınıza çıkar. Diğer yandan bu karne, CPD kısaltması ise gümrük geçiş karnesi olarak da nitelendirilir. Gümrük ve dış ticarette önemli bir konumda yer alan triptik, gümrük kapılarından çıkış yapan araçların işlemlerini kolaylaştırması için kabul gören bir belgedir. Bu belgenin olmadığı durumlarda, araçların gümrükten sorunsuz şekilde geçmesi mümkün değildir.

Triptik belgesi, kendi arabanız dâhil olmak üzere herhangi bir motorlu aracın Türkiye’ye ait olduğunu ispat eden ve uluslararası olarak geçerliliği olan bir belge türüdür. Eğer bu belgeye sahip olursanız, yurtdışında motorlu taşıt ile herhangi bir ülkeye giriş yaparken aracınız için hiçbir teminat vermek zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla bu karne sayesinde, birçok konuda avantajlı olabilirsiniz.

Triptik karnesini, günümüzde gümrük kapılarında yer alan Turing ofislerinden temin etmek çok kolaydır. Bu karneyi alırken, hem kullanılan araç için hem de belirlenen teminat bedeli adına bir ücret ödemek zorunda olduğunuzu bilmenizde fayda vardır. Triptik belgesi, araba ile yurtdışına çıkmak için zorunlu olan belgeler arasında yer almaz. Bunun yerine arabanızı kendi pasaportunuzla işleyebilirsiniz. Ancak eğer bir triptik karnesi çıkarılması gerekiyorsa, gümrük kapılarında mutlaka giriş ve çıkış damgalarının basıldığından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde beklenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır.

Yurtdışına seyahat ederken, genel olarak uçak tercih edilse bile, araba ile yurtdışına çıkmak isteyen birçok kişi vardır. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde Uluslararası Sigorta tek başına yeterli olurken, diğer ülkelerde farklı olan başka belgelerde talep edilir. Bu yüzden gitmeyi düşündüğünüz ülkelere önce Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile irtibata geçerek, güncel uygulamalar hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmanız gerekir.

Yurtdışına gidip bir otelde ya da şehirde kapanıp kalmayı tercih etmeyen ya da gümrük ve dış ticaret açısında ülke dışına çıkması gereken kişilerin genel tercihi araç kullanmaktır. Kimi insan gittiği bölgede araç kiralamayı tercih ederken, kimisi de kendi aracı ile işlerini halletmek isteyebilir. Özellikle grup şeklinde gezmeyi tercih eden kişiler için yurtdışına araba ile seyahat etmek farklı avantajları beraberinde getirir. Bu avantajlardan faydalanmak için, resmi prosedürlere hâkim olmak önemlidir.

Özellikle çevre ülkelere gidilmesi gerektiğinde ya da daha uzun süreli bir tur planı yapıldığında, ekonomik ve konfor açısından araba ile yurtdışına çıkmak daha mantıklıdır. Bu sayede hem istenilen şehirde daha fazla vakit geçirmek mümkün olabilir hem de konaklama imkânı ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla araba ile yurtdışına çıkmak, ulaşım için herhangi bir zaman kaybı yaşamanın önüne geçer. Araba ile yurtdışına çıkma konusunda geçerli olan tüm durumlar, karavan ve motosiklet için de geçerli kabul edilir.

Triptik Belgesi Nereden Alınır?

Öncelikle bu konudaki uluslararası tüm düzenlemeler, FIA yani uluslararası otomobil federasyonu tarafından sağlanır. Ülkemizde ise gerekli olan bu işlemler sadece Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yürütülür. Yurtdışına çıkarken insanlar için pasaport gerektiği gibi, arabalar için de aynı şekilde triptik belgesine ihtiyaç duyulur.

Araba ile yurtdışına çıkan kişiler için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gümrüklerden Geçiş Karnesi (CPD)
  • Uluslararası Sigorta (Yeşil Kart- Green Card)
  • Uluslararası Taşıt Belgesi (IRC)
  • Uluslararası Sürücü Belgesi

Bir araç ile yurtdışına çıkmadan önce, gerekli olan bürokrasiyi ve yasal gereksinimleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek çok önemlidir. Bir araç ile yurtdışına çıkmak çok cazip bir fikir olarak dikkat çekse bile, uzun ve tertipli bir hazırlık sürecine girmek gerekir. Çünkü araçla yurtdışına çıkmak için gerekli olan bir takım uluslararası bürokratik süreçlerden geçmek önemlidir.

Sınır kapısından geçiş yapmak isteyen araçlar, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’ndan triptik belgesi alabilme hakkına sahiptir. Triptik yabancı ve Türk Vatandaşları tarafından gümrük kapılarından çıkış yapmak isteyen araçlar için alınabilir. Başvuru yapılırken, teminat ve diğer bedellerin ödenmesi çok önemlidir.

Bu belge ülkemizde kayıtlı olan tüm araçların yurt dışında gümrüklerden herhangi bir teminat verilmeden, çok rahat bir şekilde geçebilmesini sağlar. Aynı zamanda ülkeden çıkan diğer araçların nerede olduğunun ve aracın dönüşünün takip edilmesi için de bu belge aktif şekilde kullanılır. Avrupa için herhangi bir depozito tutarı talep edilmese bile, diğer ülkeler için belli miktarda teminat aranır. Bu teminatların, yola çıkmadan önce bankaya yatırılması gerekir. Bu noktada özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise depozitonun bankaya triptik karnede ismi geçen kişi adına yatırılmasıdır. Gitmeden önce Turing ile irtibat kurduktan sonra, gideceğiniz ülke için depozitonun gerekli olup olmadığının ve gerekli ise ne kadar olduğunun öğrenilmesinde fayda vardır. Yatırılan bu depozito, standart bir araba kiralaması işleminde olduğu gibi ülkeye döndükten sonra geri alınabilir.

Triptik belgesi için gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kullanıcı taşıt sahibi ise; ruhsatın aslı, TC kimlik numarası ve başvuru formu,
  • Taşıt tüzel kişi adına tescilli ise; ruhsat aslı ve yetkili belgesi ve başvuru formu,
  • Teminat yatırılması gerekir.

Gümrük İşlemlerinde Ercan Gümrükleme

Birçok firma gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat işlemlerinde aşama aşama farklı kademeleri geçmek zorunda kalır. Bu yüzden ithalat ve ihracat yapan firmaların birçok konuda dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bu önemli detayların en başında ise her zaman en doğru firma seçimi gelir. Doğru firmadan gümrük müşavirliği hakkında bir danışmanlık hizmeti almak, büyük ve küçük ölçekli tüm işletmelerin ticari anlamda rakiplerinden hep bir adım öne çıkmasını sağlayacaktır. Bu yüzden gümrük işlemleri için gerekli olan belgeleri eksiksiz şekilde hazırlamak, ticari faaliyette bulunacak olan firmalar için önem arz eden konular arasında yer alır.

Mevzuat takibinin olmazsa olmazı arasında yer alan gümrük işlemleri için, olması gereken belgelerin sorunsuz bir şekilde tamamlanması uygulamaya geçmenin ilk adımı olarak nitelendirilir. İç ve dış ticari faaliyetler olarak iki kola ayrılan ticari işlekler, eksiksiz ve doğru belgeler sayesinde firmaların herhangi bir sorunla karşılaşmasının önüne geçer.

Gümrük ve dış ticaret işlemlerinin sorunsuz yürütülmesi, etkin bir ticari büyüme sağlamak için çok önemlidir. Bu noktada firma seçimi konusunda titiz davranmak olmazsa olmazdır. Aksi takdirde dış ticarette hem zamandan hem de nakitten zarar etmek kaçınılmaz olacaktır.

Söz konusu dış ticaret olduğunda, tüm gerekli resmi süreci sizin adınıza takip eden ve yöneten bir firma olarak dikkat çeken Ercan Gümrükleme, gümrük işlemleri konusunda son derece profesyonel işlemlere imza atar. Alanında uzman kadrosuyla ve gümrük müşavirleri ile karşınıza çıkan sorunlara her zaman akılcı çözüm önerileri sunan firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir. Sizin istek ve ihtiyaçlarından yola çıkarak, her zaman kaliteli hizmet veren Ercan Gümrükleme bu sayede her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder. Sizde Ercan Gümrükleme kalitesini yaşamak ve dış ticarette rakiplerinize karşı bir adım öne çıkmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz. Ercan Gümrükleme ile dış ticarette güven ve kalite, artık sadece tek tık uzağınızda yer alır.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.