UND, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarında Son Durumu Görüştü

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), 2 Ağustos'ta Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır kapıları olan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarına ziyaret gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen ziyarette, son dönemlerde sınır kapılarından yolcu giriş-çıkışlarında yaşanan yoğunluğun etkisi görüşüldü. Yaz dönemi nedeni ile yolcu giriş ve çıkışlarında yaşanan yoğunluktan TIR'ların en az düzeyde etkilenmesi amacıyla istişarelerde bulunuldu.

İlk olarak, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık ziyaret edildi. Ziyaret kapsamında Kınık, Türkiye'nin artan ihracatına paralel olarak TIR geçişlerinde yaşanan yoğunluktan dolayı uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştiren firmaların ve sürücülerin sınır kapılarında beklemesinin önüne geçmek amacıyla sürekli olarak Bulgar makamları ile iletişim halinde olduklarını ve geçişlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için personellerin gayret gösterdiğini ifade etti.

Gerçekleştirilen ziyaret kapsamında ikinci olarak, Hamzabeyli Gümrük Müdürü Hayati Demir ziyaret edildi. Ziyaret kapsamında UND Heyeti, Demir ile birlikte Lesovo sınır kapısını ziyaret etti. Lesovo sınır kapısında gerçekleştirilen iyileştirmeler kapsamında sınır geçişlerinin 4 perondan düzenli olarak yapıldığı gözlemlenirken, iki ülke makamlarının sınır geçişlerine ilişkin işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.