Yılın İlk Çeyreğinde İran'dan Türkiye'ye İhracatta Yüzde 192'lik Artış

Gümrük Sözcüsü Ruhullah Latifi, İran'dan Türkiye'ye ihracatın bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 737 milyon dolara yükseldiğini belirterek, bunun geçen yılın aynı dönemine göre değer açısından yüzde 192'lik artışa denk geldiğini söyledi.

İran-Türkiye ekonomik ilişkileri hakkında açıklamada bulunan Latifi, ''İran'ın Türkiye ile olan petrol dışı ticareti geçen yıl iyi bir sıçrama yaptıktan sonra bu yılın ilk mevsiminde de devam etti'' diye belirtti.

Geçen yıl İran ile Türkiye arasında 19 milyon 500 bin ton miktarında 11,4 milyar dolarlık mal ticareti yapıldığına dikkati çeken Latifi, ''Bu da bir önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 73, değer açısından ise yüzde 64 artış demektir'' diye konuştu.

İran ile Türkiye arasında geçen yıl takas edilen ürünlerden 15,7 milyon ton ağırlığında 6,1 milyar dolarının İran'ın Türkiye'ye ihracatını oluşturduğunu dile getiren Latifi, ''Öte yandan Türkiye'den 3,7 milyon tonluk 5,3 milyar dolar değerinde ithalat gerçekleşti. Böylece Türkiye'ye ihracatta geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 140'lık artış yaşanırken, bu ülkeden yapılan ithalat yüzde 20 yükseldi'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin İran dış ticaretindeki konumuna işaret eden Latifi, ''Türkiye hem ithalat ve hem ihracat bakımından her zaman İran'ın ilk 4 ticari ortağından biri olmuş ve 2021 yılında da İran'ın yurt dışı ile yaptığı ticaretin yüzde 11'lık kısmı, Türkiye ile ticaretten oluştu. Bu süreç bu yılın ilk 3 ayında da devam ederek iki ülke arasında 3 milyar 10 milyon dolar ticaret gerçekleşti. Bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre ikili ticaret hacmi değer olarak yüzde 84, miktar olaraksa yüzde 141 arttı'' değerlendirmesinde bulundu.

Latifi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yılın ilk çeyreğinde iki ülke arasındaki ticaretten 3 milyon 70 bin tonluk 1 milyar 737 milyon dolarlık kısmı İran'ın Türkiye'ye ihracatını oluşturdu. İran'dan Türkiye'ye yapılan ihracat değer olarak yüzde 192, miktar açısında da yüzde 363 büyüdü. Öte yandan Türkiye'den 700 bin tonluk 1 milyar 273 milyon ton ithalat gerçekleştirdik. İthalatımız bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 22 artış kaydetti.

Türkiye'ye yapılan ihracatta başlıca kalemler hayvancılık ürünleri, balıkçılık, süt ürünleri, çiçek ve bitkiler, meyve ve sebze, kuruyemiş, safran ve baharat, gıda ürünleri, tütün ve sigara, inşaat malzemeleri, madeni ürünler, petrorafineri ürünleri, kimyasal maddeler, mutfak eşyası, ilaç, beyaz eşya, sağlık ürünleri, endüstriyel ürünleri, çelik ürünleri, giyim, deri, çanta, ayakkabı, iplik, kumaş, el sanatları, tarım makineleri, tıbbi ekipmanlar, mobilya, spor ürünleri gibi ürünlerdi.

Türkiye'den ithalatı ise donmuş tavuk, çeşitli tohum, bakla, muz, kahve, buğday, mısır, arpa, ham yağ, çeşitli yiyecek yağları, şeker, ham madde, sanayi makineleri, tamamlayıcılar, gübre, lastik, ahşap, kağıt, elektronik ürünler, kumaş ve iplik oluşturdu.”